Zabawa swobodna

Zabawa

jest jedną z podstawowych form aktywności dziecka.

Pojawia się w różnych fazach rozwoju i pełni bardzo istotną rolę. Przyczynia się do naszego rozwoju, sama podlega rozwojowi, ewoluuje, dojrzewa razem z nami. Najpełniej rozwija się w okresie dzieciństwa i  jest  takim rodzajem aktywności, bez którego rozwój dziecka nie może przebiegać prawidłowo. Prawdziwa zabawa, stworzona przez dziecko od początku do końca, występuje głównie w wieku przedszkolnym, który nazywany jest wiekiem zabawy.

Wiedząc jak istotna dla rozwoju przedszkolaków jest zabawa dajemy dzieciom przestrzeń do jej doświadczania.

Kąciki tematyczne

W naszych salach tworzymy kąciki tematyczne, w których dzieci mogą realizować swoje pomysły. Podążamy za dziećmi, towarzyszymy im w zabawach, gdy tego potrzebują, modelujemy je, jesteśmy ich aktywnymi uczestnikami, ale gdy widzimy, że korzystne dla dzieci jest pozostawienie ich w zabawie z rówieśnikami wycofujemy sie obserwując z dystansu. Zawsze jesteśmy dostępni dla dzieci w razie potrzeby, ale szanujemy ich przestrzeń i potrzebę bycia z rówieśnikami. Dlatego w przedszkolu dla dobrego, wartościowego rozwoju konieczne są zabawy kierowane i swobodne.

Maluchy potrzebują więcej obecności dorosłego, który stanowi pomost dla dzieci, które bawią sie „obok” siebie. Wraz z rozwojem, dojrzewaniem kompetencji społecznych, pobudzeniem kreatywności, twórczego myślenia dorosły jest coraz mniej potrzebny podczas zabaw swobodnych. Organizuje zabawy dydaktyczne, tropiące, badawcze, ruchowe, plastyczne w czasie zajęć dydaktycznych, w czasie zabaw swobodnych dzieci wybierają najczęściej zabawy fabularne, manipulacyjne, konstrukcyjne, plastyczne, taneczne zależnie od swoich zainteresowań.

Nasz ogród

Dodatkowym atutem naszej placówki są codzienne zabawy w przedszkolnym ogrodzie. Dzieci przez cały rok korzystają z zabaw na powietrzu, aktywności dostosowane są do pogody i pory roku. Posiadamy plac zabaw wspierający rozwój motoryki dużej, boisko do gry w piłkę nożną, „drogę”, na której wiosną i latem przedszkolaki jeżdżą na rowerach. Na tyłach przedszkola jest mały zacieniony ogród, gdzie prowadzone są zajęcia a latem korzystamy z basenów. Zimą dzieci mają okazję zjeżdżać na sankach z przedszkolnej górki.